پروژه سدسازی ترکیه قاتل “هورالعظیم” است!

خبرگزاری تسنیم :

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزاری تسنیم؛ صبح امروز نشست روز جهانی تالاب‌ها با حضور معاونت‌های دریایی سازمان محیط زیست به‌صورت آن‌لاین در اتاق کنفرانس سازمان محیط زیست برگزار شد. دکتر مجتبی ذوالجودی, سرپرست معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست, در رابطه با روز جهانی تالاب‌ها بیان کرد: روز جهانی تالاب از سال 1997 میلادی, هرساله روز دوم فوریه, همزمان با کنوانسیون رامسر (پیمانی بین‌المللی برای حفاظت از تالاب‌ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن‌ها) که در سال 1971 به امضا رسید, برگزار می‌شود و این افتخاری برای کشور ماست که این مهم برای نخستین بار در جهان, در کشور ما اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم در رابطه با آخرین وضعیت تالاب هورالعظیم و تأثیر پروژه سدسازی ترکیه بر این تالاب توضیح داد: تالاب هورالعظیم هم تغذیه داخلی دارد و هم تغذیه خارجی؛ بخشی از نیاز آبی این تالاب که باید از داخل تغذیه شود توسط وزارت نیرو تأمین شده است و برای پیگیری حق‌آبه خارجی این تالاب نیز نیاز به رایزنی با کشورهای عراق و ترکیه هستیم.

سرپرست معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست ادامه داد: تأثیرات سوء پروژه سدسازی ترکیه موسوم به “پروژه گاپ” در ایران و به‌خصوص تالاب هورالعظیم بسیار زیاد است و سد ایلیسو که که از ورود 56 درصد از آب دجله به عراق جلوگیری می‌کند, خطری برای کل منطقه محسوب می‌شود. برای پیگیری پروژه گاپ کشور ترکیه نیاز به دیپلماسی آب داریم که وزارت نیرو و وزارت امور خارجه متولی انجام آن هستند و سازمان محیط زیست نیز تا رسیدن به عملکرد مطلوب بر روند کار آن‌ها را نظارت می‌کند.

ذوالجودی در موضوع حق‌آبه تالاب هامون توضیح داد: متأسفانه سد کمال‌خان در کشور افغانستان, تأمین حق‌آبه این تالاب را دچار چالش کرده است و وزارت امور خارجه و وزارت نیرو پیگیر تأمین نیاز آبی این تالاب از مقامات کشور افغانستان هستند. مقامات افغانستان باید بدانند که عدم آبگیری هامون علاوه بر ایران, افغانستان را هم دچار مشکل خواهد کرد.

وی بارش‌های اخیر در کشور را در آبگیری برخی تالاب‌ها مؤثر دانست و ادامه داد: برخی از تالاب‌های ما مانند تالاب جازموریان که نیاز آبی آن‌ها توسط بارش‌ها تأمین می‌شود با بارش‌های فصل زمستان آبگیری شدند و امیدواریم که در صورت ادامه داشتن این بارش‌ها تا آخر زمستان اتفاقات بهتری در تالاب‌های کشور بیفتد.

سرپرست معاونت محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست در رابطه با عدم همکاری وزارت نیرو در تامین حق‌آبه تالاب‌ها, خاطرنشان کرد: برای تأمین حق‌آبه تالاب‌ها نیاز به همراهی این وزارت‌خانه داریم و امیدواریم در نتیجه جلساتی که با مسئولین وزارت نیرو داشته‌ایم, این مهم به‌نحوی شایسته ممکن شود.

بررسی پیامدهای زیان‌بار افتتاح “سد ایلیسوی ترکیه” در مجلس
جنایت محیط زیستی ترکیه با افتتاح “سد ایلیسو”/ تهدید جدی اقلیم و محیط زیست ایران و عراق

+

https://boldder.ir/30/01/2022/%d9%be%d8%b1%d9%88%da%98%d9%87-%d8%b3%d8%af%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d8%aa%d8%b1%da%a9%db%8c%d9%87-%d9%82%d8%a7%d8%aa%d9%84-%d9%87%d9%88%d8%b1%d8%a7%d9%84%d8%b9%d8%b8%db%8c%d9%85/