جشنواره موسیقی فجر در یک نگاه

خبرگزاری ایسنا

در ادامه روایت ایسنا را می خوانید از جزئیات برگزاری سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر که به اختصار آورده شده است:

* سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر پس از یک دوره برگزاری مجازی به علت شرایط کرونا، به صورت حضوری برگزار خواهد شد.

* پوستر این جشنواره با طراحی امید عسگری ظهر چهارشنبه (ششم بهمن ماه) با حضور محمود سالاری، معاون هنری رونمایی شد.

* این دوره از جشنواره به صورت رقابتی (جایزه باربد) و غیررقابتی برگزار می‌شود. بازگشت بخش رقابتی جشنواره پس از چند دوره تعطیلی، از سال گذشته (دوره سی و ششم) رخ داد.

* بخش رقابتی جشنواره به صورت باکلام و بی‌کلام در بخش‌های موسیقی (دستگاهی، نواحی، کلاسیک غربی، تلفیقی، پاپ، معاصر و ارکسترال ایران، کودک) و ناشر برگزار می شود.

* در سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر بخش آهنگسازی نیز اضافه شده است.

* سی‌وهفتمین جشنواره موسیقی فجر به دبیری حسن ریاحی و ریاست محمد اله‌یاری برگزار می‌شود. اله یاری هم اینک سرپرست دفتر موسیقی است و حسن ریاحی پیش از این در دوره‌های نوزدهم تا بیست و یکم و دوره‌های بیست و ششم تا سی و یکم و در دوره سی وششم دبیر جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر بود.

* در این دوره از جشنواره، اجراهای پاپ از ۲۰ بهمن ماه، یعنی دو روز زودتر از اجرای ژانرهای دیگر موسیقی آغاز می‌شود.

* در روزهای ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه ـ به مناسبت وفات حضرت زینب (س) ـ جشنواره موسیقی فجر برنامه‌ای نخواهد داشت و مراسم اختتامیه هم ۲۹ بهمن خواهد بود.

* برگزیدگان بخش‌های تخصصی جشنواره همچون جایزه باربد، موسیقی و رسانه و جایزه ترانه در اختتامیه این رویداد معرفی و تجلیل می‌شوند.

* جایزه ترانه جشنواره موسیقی فجر به ترانه‌هایی که از مهرماه ۱۳۹۹ تا مهرماه ۱۴۰۰ به‌صورت تک آهنگ یا در قالب آلبوم موسیقی منتشر شده‌اند، تعلق خواهد گرفت.

* گروه‌های بین‌المللی در حوزه موسیقی کلاسیک اجرا خواهند داشت.

* بیش از ۸۰ رسانه داخلی و خارجی برای شرکت در جشنواره درخواست داده‌اند. بر اساس آنچه تاکنون اعلام شده است، رسانه‌هایی از کشورهای ایتالیا، آلمان، ژاپن، چین، ترکیه، آذربایجان، روسیه، عراق و لبنان در جشنواره حضور خواهند داشت.

* همانند سال های گذشته نشست های پژوهشی از برنامه های دیگر این دوره از جشنواره خواهد بود. در دوره سی و ششم نشست های بخش پژوهش به صورت زنده از شبکه رادیوگفتگو پخش شد.

* جشنواره استانی موسیقی فجر در پنج گرایش موسیقایی و در قالب گروه نوازی بدون محدودیت سنی همزمان با سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر در تبریز برگزار می‌شود.

* جدول اجراهای این جشنواره و جزییات بیشتر اوایل هفته آینده منتشر خواهد شد.

جشنواره موسیقی فجر در یک نگاه