پیشبرد اهداف فرهنگی با تأسی از بیانیه گام دوم انقلاب محقق می‌شود

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیین تکریم و معارفه معاونان توسعه مدیریت و منابع، توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی و توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، پیش از ظهر امروز دوشنبه ۴ بهمن‌ با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از مدیران و کارکنان این سازمان در حسینیه الزهرا(س) برگزار شد.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود، ضمن تبریک فرارسیدن خجسته میلاد بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا(س)، گفت: توسل به ائمه اطهار(ع) به ویژه حضرت زهرا(س) آثار بسیار مفیدی را به همراه دارد که شکوفایی استعدادها و رسیدن به مقامات بلند معنوی و دوری از گناه و دارا شدن روحی خاضع در برابر خدا را می‌توان نام برد.

وی افزود: تسبیحات حضرت زهرا(س) منشأ عاقبت بخیری و یکی از اذکار مشهوری است که ما به یادگار مانده تا در زندگی خود با تمسک به آن، درهای رحمت و برکت به سوی آن‌ها گشوده شود.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور در ادامه، با بیان گزارشی از برنامه و بودجه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سال جاری گفت: بنای ما در دوره جدید مدیریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نگاه تحول‌گرایانه با شعار دیپلماسی فرهنگی جمهوری ایران اسلامی در تراز چهل‌واره انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: امیدواریم با تأسی بر بیانیه گام دوم انقلاب که مقام معظم رهبری آن را تبیین کردند، گام‌های سازنده‌ و اصولی در جهت پیشبرد اهداف فرهنگی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور برداریم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: این سازمان مولود نگاه مقام معظم رهبری است و به طور قطع، وظیفه اصلی ما در تمامی عرصه‌ها، توجه به منویات معظم ‌له خواهد بود.

وی اضافه کرد: استفاده از ظرفیت‌های داخل کشور در حوزه دیپلماسی فرهنگی، انتخاب رایزن‌های جدید فرهنگی و ایجاد کمیته‌ای برای تبیین شاخص‌های شایسته‌سالاری، تسهیل در اجرای فعالیت‌های فرهنگی در خارج از کشور، تحلیل خبر و رصد جامع محیط بین‌الملل، تشکیل هیأت‌های اندیشه‌ورزی و اجرای طرح تحول سازمان بنابر تأکیدات مقام معظم رهبری از برنامه‌های پیش روی این سازمان است.

ایمانی‌پور به سفر اخیر خود به شهرهای مقدس قم و مشهد اشاره کرد و گفت: در این سفرها پس از بازدید از نمایندگی‌های سازمان، ظرفیت‌های مشترک توسعه همکاری‌های فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت و تصمیم گرفتیم برای ارتقاء برنامه‌های فرهنگی بین شهری و ایجاد تحول در روابط فرهنگی با سایر کشورها، از شهرهای مرزی و پُر ظرفیت چون تبریز و ارومیه برای ایجاد نمایندگی سازمان استفاده کنیم.

وی با تقدیر از عملکرد و خدمات اصغر فارسی، معاون پیشین توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در پیشبرد اهداف سازمان در حوزه‌های مختلف مدیریت برنامه، بودجه و تحول سازمانی ادامه داد: برای تحقق این امر، به بخش امور مجلس و استان‌ها نیاز داریم که در شورای معاونین مطرح شد و برای این منظور، آقای فارسی را به سمت «مشاور در امور مجلس و استان‌ها» انتخاب کردیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مطرح کرد: امروز که مسئولیت مشاور در امور مجلس و استان‌ها به آقای فارسی واگذار می‌شود، با توجه به اینکه تأسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی یک تحول انقلابی در حوزه فرهنگی بین‌المللی بوده و هست، امیدواریم با همدلی و هماهنگی همه مسئولان استان‌ها کارها را پیش ببریم.

وی خاطرنشان کرد: ما نیازمند حرکت جدی و تحول عمیقی در سازمان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی هستیم و بنا داریم حرکت هوشمندانه‌ای با تلاش همه نیروهای انقلابی، فرهیخته، متعهد و متدین سازمان شکل بگیرد.

ضرورت روایت گری و حضور مؤثر در خارج از مرزها

حسین روزبه، معاون جدید توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنانی، به نقش این سازمان به عنوان قرارگاه مشترک فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی کشور اشاره کرد و گفت: قرارگاه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عرصه خارج از کشور، اصلی‌ترین نقطه‌ای است که باید آن را ثابت کنیم.

وی اضافه کرد: انقلاب اسلامی یک گفتمانی است که برای جهان امروز حرف‌های بسیاری دارد و بالطبع برای حرکت و توسعه منطق گفتمانی انقلاب اسلامی، کار فرهنگی در اولویت قرار می‌گیرد. انقلابی که ذات آن فرهنگی است، توسعه فرهنگی در خارج از مرزها الزام آن خواهد بود.

روزبه افزود: لذا باور به اینکه ذات انقلاب اسلامی، فرهنگی است و توسعه فرهنگی در برون مرزها کار مهمی است و اصلی‌ترین و اولین سلول شکل دهنده این باور است.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی ادامه داد: لازمه ادامه دهنده این باور، ضرورت روایت گری و حضور مؤثر در خارج از مرزها است. این روایت گری، طبیعتاً در جهان تغییر یافته یا در حال تغییر، قدرت سیاست، امنیت و فرهنگ را الزامات خود می‌طلبد.

وی ادامه داد: ما جهان در حال تغییر چه به لحاظ رویکردی و چه به لحاظ هویتی را نقطه فرصت برای خود می‌دانیم که می‌توانیم اثرگذار باشیم و با معرفی حرف نو انقلاب اسلامی، ایران اسلامی، قدمت، قدرت و فرهنگ در نقطه کانونی تحول دنیا تأثیر بسزایی خواهیم داشت.

روزبه مطرح کرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای ایجاد این مهم، باید به قرارگاه مشترک فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی کشور در خارج از مرزها تبدیل شود که برای رسیدن به این محور، نیازمند سرمایه انسانی کارآمد، انسجام بخشی بین فعالیت‌ها، وحدت عملکردی، اجتماعی سازی گقتمان انقلاب اسلامی در حوزه برون مرزی و توسعه فعالیت‌‎های نخبگانی در بیانیه گام دوم انقلاب هستیم.

استفاده از ظرفیت نیروی جوان، توانمند و انقلابی

ملک محمد نجفی، معاون جدید توسعه مدیریت و منابع سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی، به بیان نکاتی پیرامون دیپلماسی فرهنگی و جایگاه آن در سیاست خارجی کشورها و ایجاد تحول در امور فرهنگی بین‌المللی پرداخت.

وی افزود: نیروهای جوان به عنوان سرمایه فکری و فرهیخته همواره یاری رسان بوده‌اند؛ این معاونت در نظر دارد از ظرفیت نیروهای جوان کارآمد، توانمند و متدین بهره گیرد تا با ظرفیت‌هایی که دارد در پیشبرد اهداف سازمان مؤثر باشد.

نجفی در ادامه، توجه و رسیدگی به امور مربوط به کارکنان و بازنشسته‌ها، تلاش برای بهبود خدمات بیمه تکمیلی، افزایش بودجه سازمان، تقویت برنامه‌های مربوط به رایزنان فرهنگی در خارج از کشور را از دیگر برنامه‌های جدید این معاونت خواند.

در ادامه، محمدرضا بهمنی خدنگ، معاون جدید توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سخنرانی خود، انسجام درون سازمانی، سخت کوشی، مسئله شناسی در برنامه‌های تحولی، شناخت نقاط تحولی و ظرفیت‌ها، معرفی خلاقیت‌ها، فرصت شناسی و اتخاذ تحلیل‌های دوراندیشی را از عوامل مؤثر در حرکت تحولی در سازمان برشمرد.

در بخشی دیگر مراسم، اصغر فارسی و ابوالحسن خلج‌منفرد، معاونین پیشین سازمان گزارشی از فعالیت‌های انجام‌ شده و امور در دست اجرای حوزه خود را ارائه دادند.

در پایان این مراسم با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از مدیران و کارکنان، حسین روزبه به عنوان معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی، ملک محمد نجفی به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع و محمدرضا بهمنی خدنگ به عنوان معاون توسعه همکاری‌های علمی و فرهنگی معرفی و از خدمات معاونان سابق تقدیر به ‌عمل آمد.

پیشبرد اهداف فرهنگی با تأسی از بیانیه گام دوم انقلاب محقق می‌شود