پنجاه و سومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب قاهره افتتاح می‌شود

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، پنجاه و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره از روز پنج شنبه ۲۶/۱/۲۰۲۲م در محل دائمی نمایشگاه‌های قاهره توسط آقای مدبولی نخست وزیر مصر افتتاح می‌شود.

این نمایشگاه تا ۷/۲/۲۰۲۲ م بمدت ۱۰ روز بفعالیت خود ادامه خواهد داد شعار این دوره از نمایشگاه «هویت مصر» است و میهمان ویژه این دوره کشور یونان. از دو تن از نویسندگان معروف مصر یعنی مرحوم یحیی حقی و عبدالتواب یوسف در این دوره تجلیل به عمل خواهد آمد.

آقای شوکت مصری عضو کمیته عالی نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره در باره جزئیات این دوره از نمایشگاه کتاب گفت: تعداد سالن‌های مربوط به فعالیت‌های فرهنگی در این دوره به ۵ سالن کاهش یافته اما سالن‌ها بزرگتر شده و البته ۸۷۹ غرفه کتاب برای ناشران ایجاد شده است.

در همین راستا خانم دکتر ایناس وزیر فرهنگ مصر به همراه تنی چند از مسئولان اجرایی نمایشگاه و سفیر یونان که کشورش امسال بعنوان میهمان افتخاری در این نمایشگاه شرکت می‌کند در گفت‌وگویی مطبوعاتی به جزئیات مربوط به پنجاه و سومین نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره پرداختند.

وزیر فرهنگ مصر در باره نمایشگاه کتاب امسال گفت: تاکنون ۱۰۶۳ ناشر مصری و غیر مصری از ۵۱ کشور جهان برای حضور در این دوره از نمایشگاه اعلام آمادگی کرده‌اند. ضمن اینکه در این دوره زمینه‌ای برای درخواست اینترنتی کتاب فراهم شده و مدت عرضه نمایشگاهی اینترنتی کتاب نیز ۲۵ روز است و کتاب‌های خریداری شده اینترنتی به صورت دستی تحویل داده نمی‌شود بلکه کتاب‌ها به آدرس خریدار ارسال خواهد شد.

شورای عالی کتاب مصر تصمیم گرفته که امسال نیز همچون سال گذشته برای تشویق جوانان به خواندن کتاب در غرفه‌هایی خاص با عنوان «ثقافتک کتابک» (فرهنگ تو کتاب توست) کتاب‌هایی را با قیمت بسیار کم (بین ۱جنیه تا ۲۰ جنیه معادل تقریبی ۱۵۰۰تومن تا ۳۰۰۰۰ ) در اختیار خوانندگان کتاب قرار دهد.

ملاحظه: نمایشگاه بین المللی کتاب قاهره یکی از مهمترین نمایشگاه‌های کتاب در دنیا و بخصوص در جهان عرب به شمار می‌رود و شاید بتوان گفت که برپایی این نمایشگاه مهمترین رویداد فرهنگی مصر در هر سال است. با این حال در سال گذشته میلادی۲۰۲۱م دولت مصر به دلیل شیوع بیماری کرونا موفق نشد پنجاه دومین نمایشگاه کتاب خود را در موعد مقرر برپا کند و در نهایت برپایی آن به اواسط سال ۲۰۲۱م موکول شد و استقبال مناسبی نیز از آن به عمل نیامد.

https://boldder.ir/24/01/2022/%d9%be%d9%86%d8%ac%d8%a7%d9%87-%d9%88-%d8%b3%d9%88%d9%85%db%8c%d9%86-%d8%af%d9%88%d8%b1%d9%87-%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a8%db%8c%d9%86%e2%80%8c%d8%a7%d9%84%d9%85%d9%84%d9%84/