«پتش خوآرگر ۵» جوابیه‌ای بر سوالات پیشین

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، رمان حماسه‌ اندرون پنجمین و آخرین جلد پتش خوآرگر پنج مجموعه‌ از آرمان آرین است که بر مبنای اوستا و بُندَهش نوشته شده است.

آرمان آرین، نویسنده‌ نام‌آشنای ادبیات مخصوصاً برای نوجوانان، این بار نام قهرمان اصلی مجموعه‌ی پنج‌گانه‌اش را پتش‌خوآرگر گذاشته است؛ فرمانروایی که سرانجامِ جهان، نهایتِ نبرد نیکی و شر، به او بستگی دارد.

پتش‌خوآرگر فرمانروای دژ چرات در قلب سوادکوه است که حدفاصل میان آدمیان و دیوان است اما دل درگرو کردارهای اهورایی دارد. مجموعه‌ پتش‌خوآرگر نفس‌گیر است و متفاوت با آنچه از جهان ادبیات فانتزی می‌شناسیم.

داستان پتش خوارگر برپایه‌ مفهوم «فره» بنا شده است. فره ایزدی که از دست پادشاه گریخته و جهان را دچار هرج و مرج کرده است. همان دوگانه‌ معروف خیر و شر ساخته شده، یک طرف نیروی خیر صف‌آرایی کرده و طرف دیگر دیوها از زیر زمین به روی زمین هجوم آورده‌اند.

خشک‌سالی، قحطی، مهاجرت، تباهی و نیرو گرفتن سیاهی حاصل این هجوم است. آغاز ماجرا از همین‌جاست، مردم در رنجند، آراستی نوجوان و خانواده‌اش هم از همین مردم است. آن‌ها در روستایی به نام چیچست زندگی می‌کنند و با هجوم نیروهای شر آراستی تمام خانواده‌اش را از دست می‌دهد و مجبور می‌شود به تنهایی سفری طولانی را آغاز کند. سفری که حقایقی را برایش آشکار می‌کند، آشنایی با پتش‌خوارگر موجودی نیمه بشری- نیمه اهریمنی راه را برای آراستی روشن‌تر می‌کند، موجودی که انگار تنها امید برای رهایی انسان‌ها از پلیدی است.

اما ساختار این مجموعه آن را متفاوت و امکان شنیدن صداهای مختلف را فراهم می‌کند. راوی دانای کل است اما هر بار با یکی از شخصیت‌ها حرکت می‌کند، شخصیت‌هایی که هر کدام مسیر متفاوتی را برای رسیدن به فره برگزیده‌اند. از وزیر گرفته تا پدر و دختر نوجوانی که مهارت عجیبی در به دام انداختن هیولاها دارند. از پتش‌خوارگر تا جهی که در اوستا ماده‌دیوی است پلید و گناه‌کار.

نویسنده شخصیت‌ها را به خوبی پرداخته است، شخصیت‌های متنوع و متعددی که هم انسان هستند هم دیو، هم پری هستند و هم موجودات کوچک درازگوشی که روی درخت‌ها زندگی می‌کنند.

آرین هنرمندانه در آخرین جلد از مجموعه‌ ماندگارش، به سؤال‌های بسیاری پاسخ می‌دهد.

در بخشی از این کتاب آمده است: درخت نجوا کرد: «آری سیمرغ! اینک زمان توست… و من نیز آماده‌ام!» مرغ هزارنامِ نیرومند، در آن فرتوتیِ بی‌بازگشتِ هزاره‌اش، واپسین سخن خود را این‌چنین بر زبان آورد: «بلوغ بشر رسیده است. دیگر نه به من و نه به تو نیازی نیست، ای یار جاودانم! ما به سرایی می‌رویم که بی‌زوال است و همچون همیشه در این سفر، یار و همراه خواهیم بود!»

آنگاه چشم‌های درخشنده‌ خویش را بست و در خود آتش گرفت. آتش گرفت بی‌آنکه تخمی از سیمرغِ پسین، در زیر تن خویش برجای نهاده باشد…

آرمان آرین کارشناسی ارشد فیلمنامه‌نویسی از دانشگاه هنر تهران دارد. از او تا کنون بیش از سی اثر خوانده‌ایم. آثار آرین جوایز بسیاری از جمله جایزه‌ کتاب سال ایران (۱۳۸۴) و جایزه‌ ادبی پایور (۱۳۹۴) را از آن خود کرده‌اند.

پتش خوآرگر ۵؛ حماسۀ درون در ۳۳۵ صفحه و شمارگان هزار و ۱۰۰ نسخه از سوی نشر افق منتشر شده و در اختیار علاقمندن به کتاب قرار گرفته است.

«پتش خوآرگر ۵» جوابیه‌ای بر سوالات پیشین