وزیربهداشت: تفاوت موج ششم و موج کرونا ابتلای کودکان به سوش جدید است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه افتتاح پروژه های درمانی بیمارستان امام حسین(ع) افزود: در گذشته در ذهن مردم اینگونه نقش بسته بود که کودکان مبتلا نمی شوند اما اکنون اینگونه نیست و بخصوص در مورد کودکان زیر 2 سال باید بسیار مراقب بود.

وی تاکید کرد: افرادی که علائم اولیه را در خود مشاهده می کنند، با کودکان در ارتباط نباشند؛ ابتلای کودکان نگرانی بزرگی است که در وزارت بهداشت داریم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اکنون واکسیناسیون کودکان ۹ تا ۱۲ ساله آغاز شده است، امیدواریم طی یک تا ۲ هفته آینده و بعد از بررسی نتایج واکسن های کودکان ۹ تا ۱۲ سال به یک پله پایین تر رفته و واکسیناسیون کودکان کمتر از ۹ سال را آغاز کنیم.

دکتر عین اللهی با بیان اینکه دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور در آمادگی صد درصدی قرار دارند، گفت: امروز دیگر نیازی به تست پی سی آر نیست و اگر شخصی دچار سرماخوردگی می شود احتمال ابتلا به امیکرون وجود دارد.

دو تا سه هفته دیگر به پیک موج ششم می رسیم 

وزیر بهداشت با بیان اینکه متاسفانه موج ششم کرونا آغاز شده است و اکنون تقریبا در اواسط این موج هستیم، گفت: خوشبختانه واکسیناسیون به خوبی در ایران انجام شده است که این موضوع در افراد مقاومت ایجاد می کند با این وجود به مردم توصیه می کنیم دستورالعمل های بهداشتی را با جدیت رعایت کنند.   امروز دیگر نیازی به تست پی سی آر نیست و اگر شخصی دچار سرماخوردگی می شود احتمال ابتلا به امیکرون وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه وزارت بهداشت در این شرایط سه وظیفه برعهده دارد، گفت: در مرحله نخست، مقاوم سازی است که با واکسیناسیون این اقدام را انجام دادیم. تاکنون ۱۳۵ میلیون دز واکسن تزریق شده است؛ به طور کلی ۹۰ درصد از گروه هدف دز اول، ۸۰ درصد دو دز و ۲۷ درصد هر سه دز واکسن کرونا را در کشور دریافت کرده اند. همچنین در شهر تهران ۹۳ درصد مردم دز اول، ۸۵ درصد دو دز و ۳۵ درصد سه دز واکسن تزریق کرده اند.

دکتر عین اللهی افزود: کار دومی که باید انجام شود جلوگیری از انتشار ویروس است که این موضوع با تمهیدات اندیشیده شده در ستاد کرونا و دستورالعمل های ارائه شده انجام می شود، از مردم خواهش می کنیم پروتکل ها را در جمع های خانوادگی رعایت کنند. فکر می‌کنیم طی ۲ تا ۳ هفته آینده به پیک خواهیم رسید. وظیفه سوم ما هم در حوزه درمان است که تمام خدمات درمانی باید در دسترس همه مبتلایان باشد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: مراجعه به مراکز درمانی در صورت مشاهده علائم خفیف ضرورت ندارد، افرادی که بیماری های زمینه ای داشته و وضعیت عمومی مناسبی ندارند حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند.

وی در خصوص پروژه هایی که امروز در این بیمارستان افتتاح شد، اظهارداشت: بیمارستان امام حسین (ع) یکی از بیمارستان های بزرگ شرق تهران بوده و با توجه به تراکم جمعیتی که وجود دارد به صورت شبانه روزی به مردم خدمت رسانی می کند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بیمارستان امام حسین(ع) دولتی و دانشگاهی است که خدمات ارائه شده در آن‌ ممتاز هستند، گفت: با توجه به وضعیت کنونی کشور و نگرانی هایی که از گسترش بیماری کرونا با سوش امیکرون وجود دارد، لازم است تمهیدات ویژه ای اندیشیده شود در همین راستا امروز بخش آی سی یو جدیدی در این بیمارستان افتتاح شد.

دکتر عین اللهی در خصوص دستگاه شتاب دهنده خطی و رادیوتراپی میکروسکوپی (X۹) که امروز راه اندازی شد، بیان کرد: این دستگاه پیشرفته ترین دستگاه پرتودرمانی است که برای اولین بار به بهره برداری رسید و برای درمان انواع تومورهای سرطانی قابل استفاده است، این خدمات دولتی و تحت پوشش بیمه است و بنابراین دیگر لازم نیست مردم به دلیل نداشتن پول از درمان جا بمانند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در مجموع در این بیمارستان حدود ۶۹ تخت آی سی یو وجود دارد؛ به لطف خدا در این بیمارستان تخت آی سی یو مخصوص اطفال هم در نظر گرفته شده است. یکی از موضوعات مهمی که بسیار قابل توجه است حضور چشمگیر خیران در این منطقه بود که از این عزیزان تقدیر و تشکر می کنیم.

وی اظهارکرد: در طرح ملی عدالت و تعالی در سلامت که برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت آیت الله رئیسی است بنا داریم تمام تکنولوژی های پیشرفته دنیا در درمان بیماری ها را در سراسر کشور مستقر کنیم.

https://boldder.ir/07/02/2022/%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1%d8%a8%d9%87%d8%af%d8%a7%d8%b4%d8%aa-%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%d9%85%d9%88%d8%ac-%d8%b4%d8%b4%d9%85-%d9%88-%d9%85%d9%88%d8%ac-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7-%d8%a7%d8%a8/