سوخت توزیعی در جایگاه‌های سوخت کشور کاملا استاندارد است

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس، روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در پاسخ به اظهارات سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی با عنوان «بنزین یورو 4 پالایشگاه‌ها حین انتقال به جایگاه‌ها با مازوت و گازوئیل مخلوط می‌شود» اعلام کرد که سوخت توزیعی در جایگاه‌های سوخت کشور کاملا استاندارد است.

متن توضیحات روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به شرح ذیل است:

1-  خانم سمیه رفیعی، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ای با این خبرگزاری عنوان کرده‌اند که بنزین توزیعی در کشور به دلیل مخلوط شدن با مازوت و گازوئیل در لوله‌ها، نفتکش‌ها و تانکرها، دارای استاندارد یورو 4 نیست، این در حالی است که به نظر می‌رسد این اظهارات ناشی از بی‌اطلاعی ایشان از فرآیند عملیات توزیع سوخت در کشور است.

2-  سوخت توزیعی در جایگاه‌های سطح کشور تحت استانداردهای بسیار سختگیرانه و در فرآیندی کاملا کارشناسی و در آزمایشگاه‌های مجهز شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در چهار مرحله در چهار مرحله مجزا پس از تولید در پالایشگاه، در مخازن، هنگام تحویل خط و در مرحله آخر در مخزن جایگاه‌های سوخت نمونه‌گیری و به صورت مجزا کنترل می‌شود.

3-  همچنین لازم به ذکر است که ادعای این خبرگزاری مبنی بر مخلوط شدن بنزین یورو 4 در نفتکش‌ها با مازوت و گازوئیل کاملا غیر کارشناسی است، چرا که اساسا سیستم توزیع سوخت در کشور کاملاً مکانیزه بوده و فرآورده‌های مختلف در انبارهای نفت در لاین‌های مختلف و به صورت کاملاً مجزا توزیع و بارگیری می‌شود؛ هر نفتکش‌ کارت حمل مخصوص خود را دارد که نوع فرآورده توزیعی در آن قید شده است و برای مثال نفتکشی که نفت‌کوره حمل می‌کند، سیستم به او اجازه حمل فرآورده دیگری را نخواهد داد.

4-  طبق مصوبه دولت، تمامی بنزین و گازوئیل توزیعی در سطح کلانشهرها و حوزه تهران، دارای استاندارد یورو ۴ است و در سطح جایگاه‌ها توزیع می‌شود.


سوخت توزیعی در جایگاه‌های سوخت کشور کاملا استاندارد است