دریادارسیاری:ایران در حال پشت سرگذاشتن سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دفاع‌پرس، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری در دیدار با وابستگان نظامی خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران در تالار سعدی برج میلاد تهران، با تبیین چرایی تقابل نظام سلطه با انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در حال پشت سرگذاشتن سخت‌ترین و ظالمانه‌ترین تحریم‌های تاریخ روابط بین‌الملل است و ما اگرچه به خاطر تحریم‌ها مشکلاتی در برقراری روابط با همسایگان داریم، اما معتقدیم این مشکلات با تعامل و گفت‌وگو قابل حل خواهد بود و نیازی به کمک از طرف بیگانگان نیست.

وی با بیان اینکه گسترش روابط همه‌جانبه با همسایگان با همکاری تک‌تک وابستگان نظامی خارجی مقیم در کشور میسر می‌شود، تصریح کرد: اگر تعامل با همسایگان عمیق‌تر شود، منافع اقتصادی کلان‌تر نصیب منطقه غرب آسیا خواهد شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش گفت: همه کشورهای مهم و حساس لازم است به‌دنبال پیشرفت کشورشان از طریق رفع اختلافات مشترک و رفع مشکلاتی ازجمله خشکسالی، مخاطرات انسانی در قالب پناه‌جویی و قاچاق انسان، مشکلات زیست‌محیطی، بیماری‌های واگیردار، افراط گرایی و تروریسم باشند.

دریادار سیاری افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره یاور ملت‌های منطقه بوده و به حقوق آن‌ها تجاوز نکرده و استقلال همه کشورها را به رسمیت شناخته است.

وی گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در قبال همسایگان دوستی و برادری است؛ این کشور چشم طمع به هیچ سرزمینی نداشته و براساس آموزه‌های اسلام، منافع مشترک و امنیت جمعی و منطقه‌ای را بدون حضور کشورهای فرامنطقه‌ای در غرب آسیا می‌داند. جمهوری اسلامی ایران با اکثر کشورهای منطقه‌ای ارتباط مناسبی دارد و آن‌ها نیز از ظرفیت اسلامی و حسن همجواری با ایران بهره زیادی می‌برند.

معاون هماهنگ کننده ارتش با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران با دستیابی به توان خودکفایی و ملی از توان علمی بویژه در زمینه قدرت نظامی و ساخت تسلیحات مدرن و جدید برخوردار است، تصریح کرد: ایران ضمن ارتباط روزافزون با کشورهای مختلف با برخی از آن‌ها همکاری نظامی نیز دارد و تمایل دارد که فناوری‌های علمی و پیشرفته نظامی را در اختیار سایر کشورهای دوست و همسایه قرار دهد، کشوهای همسایه نیز بایستی به ماهیت اقتدار ایران پی ببرند؛ زیرا ثبات و امنیت منطقه براساس اقتدار و تعاملات دو طرفه شکل می‌گیرد.

دریادار سیاری گفت: راه خروج از هرج و مرج داخلی و منازعات بی‌حاصل گام برداشتن در مسیر توسعه و پیشرفت و در نهایت رسیدن به ثبات و امنیت تنها از طریق تعریف منافع مشترک و امنیت منطقه‌ای و دسته‌جمعی می‌باشد.

وی در حاشیه این مراسم هم در جمع خبرنگاران گفت: در این نشست حدود ۳۵ وابسته نظامی از کشورهای مختلف جهان حضور داشتند و موضوعات امنیت منطقه و نگاهی به وضعیت حال و آینده کشور افغانستان که بسیار هم مورد توجه قرار گرفت، مطرح شد.

معاون هماهنگ کننده ارتش افزود: نظر جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با وضعیت فعلی و آینده کشور افغانستان مطرح شد و از نقش همه در ارتباط با کمک ها، مذاکرات و تعاملاتی که تلاکنون برای کشور افغانستان انجام گرفته، صحبت شد و انتظارات جمهوری اسلامی ایران از بحث تشکیل دولت فراگیر و همه جانبه در افغانستان مورد توجه قرار گرفت.

دریادار سیاری با اشاره به تدابیر فرماندهی معظم کل قوا (مدظله العالی) مبنی بر تعامل و همکاری جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای جهان به جز رژیم غاصب صهونیستی و نظام سلطه جهانی، تصریح کرد: اینگونه جلسات باعث می‌شود ارتباط نزدیکتری با جهان داشته باشیم و تبادل نظر، تجربه، اطلاعات و آشنایی بیشتری بین عزیزان در ارتش جمهوری اسلامی ایران و وابستگان نظامی کشورهای جهان به وجود آید.

در ادامه این مراسم سرهنگ پردراگ پرلیچ، دین وابستگان نظامی خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران با تشکر از دیدگاه‌ها و نقطه نظرات امیر دریادار سیاری در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین المللی، استقبال کشورهای دوست و هم پیمان جمهوری اسلامی ایران در ارتقای سطح روابط فی مابین را مورد تاکید قرار داد.

در پایان، «کرست» یادبود مراسم به‌عنوان نماد صلح و دوستی از طرف معاون هماهنگ کننده ارتش به دین وابستگان نظامی خارجی مقیم جمهوری اسلامی ایران به نمایندگی از ۳۵ وابسته نظامی خارجی حاضر در مراسم تبادل شد. 

دریادارسیاری:ایران در حال پشت سرگذاشتن سخت‌ترین تحریم‌های تاریخ است