امیکرون پنهان‌کار به زودی در جهان گسترش پیدا می‌کند

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – مقامات بهداشت انگلیس این زیر شاخه جدید را که BA.۲ نام دارد، به عنوان «گونه تحت بررسی» تعیین کرده‌اند. این زیرسویه که با عنوان امیکرون پنهان‌کار نیز شناخته می‌شود؛ در نوامبر سال گذشته شناخته شد و تا دهم ماه ژانویه امسال، ۵۳ توالی از آن در انگلیس شناسایی شده است.

امیکرون چند زیرسویه دارد؟

با توجه به گزارش سازمان جهانی بهداشت، گونه امیکرون دارای سه زیرسویه BA.۱، BA.۲ و BA.۳ است و حدود ۹۹ درصد از موارد توالی‌یابی شده حاوی زیرسویه BA.۱ هستند. سازمان جهانی بهداشت چندی پیش اعلام کرد که کسب اطلاعات بیشتر  در مورد B.۱.۱.۵۲۹ در حال انجام است ولی آنچه مشخص است، این گونه بسیار متنوع‌تر است. در حال حاضر زیرشاخه‌های بیشتری، به ویژه در اروپا، در حال ظهور هستند.

موارد ابتلا به زیرسویه‌ BA.۲ در چه مناطقی مشاهده شده‌اند؟

به غیر از انگلیس، BA.۲ در دانمارک، نروز و سوئد دیده شده است. محققان در فرانسه و هند نیز در مورد پخش سریع این زیرسویه هشدار داده‌اند و به گفته آنان انتظار می‌رود این زیرسویه به زودی از دیگر سویه‌های امیکرون پیشی بگیرد.

وضعیت در دانمارک بسیار بد است و موارد ابتلا به BA.۲ از ماه دسامبر تا اوایل ژانویه، از ۲۰ درصد به ۴۵ درصد رسیده است. دانمارک در این هفته بیش از ۳۰ هزار مورد گزارش کرده است که ۱۰ برابر بیش از پیک موجود در موج قبلی کووید ۱۹ است.
 
تفاوت زیرسویه‌های امیکرون

محققان احتمال می‌دهند زیرسویه BA.۲ به زودی به گونه غالب تبدیل خواهد شد. به گفته مقامات سازمان جهانی بهداشت، BA.۲ دارای ۳۲ جهش مشترک با BA.۱ است؛ علاوه بر آن دارای ۲۸ جهش منحصر به فرد است.

زیرسویه BA.۳ احتمالا از نظر آنتی‌ژنی مشابه BA.۱ است؛ زیرا جهش‌های مشترکی در ۴۱۷، ۴۴۶، ۴۸۴ و دیگر نقاط کلیدی دارد. متخصصان معتقدند هنوز برای اظهار نظر در مورد تفاوت‌های BA.۱ و BA.۲ زود است و باید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب شود.

اطلاعات به دست آمده از مقامات دانمارک نشان می‌دهد هیچ تفاوتی بین بیماران بستری شده مبتلا به BA.۲  و BA.۱ وجود ندارد.

چرا این زیرسویه پنهان‌کار نامیده می‌شود؟

زمانی که محققان گونه امیکرون را شناسایی کردند، دریافتند که سویه اصلی آن یعنی BA.۱، دارای یک جهش به شکل حذف “S” یا ژن اسپایک است که با آزمایش PCR شناسایی می‌شود؛ زیر سویه BA.۲ دارای چنین جهشی نیست و به همین دلیل پنهان‌کار نامیده می‌شود.

امیکرون پنهان‌کار به زودی در جهان گسترش پیدا می‌کند