معدل دوره متوسطه در کنکور تأثیر قطعی پیدا می‌کند/ مصوبه‌های کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس تعارض ندارند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جلسه 855 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی و با حضور اعضای حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستور اصلی مبنی بر «اصلاح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سیاست‌های سنجش و پذیرش دانشجو» تشکیل شد.

سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اشاره به دستور اصلی جلسه مبنی بر «اصلاح مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص سیاست‌های سنجش و پذیرش دانشجو»، بیان کرد: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی متفق‌القول تأکید داشتند هیچ‌گونه تعارضی بین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مصوبه سیاست‌های سنجش و پذیرش با مصوبه مجلس شورای اسلامی وجود ندارد لذا این دو مصوبه مکمل یکدیگرند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۷ به مسئله سنجش و پذیرش(کنکور) ورود داشته است و نیز ضوابط و مقرراتی هم در این زمینه مصوب کرده است. در این جلسه اصلاحی بر روی سند مبنی بر «دخالت سال یازدهم و دهم» صورت گرفت که در دستور قبلی شورای عالی انقلاب فرهنگی محاسبه این سه سال وجود داشت و نیز در قانون مجلس شورای اسلامی هم این سه سال محاسبه شده است اما به دلایلی در آن دوره به توافق نرسیدند. بر مبنای این مصوبه معدل سال دوازدهم و اعمال آن در سال ۱۴۰۲، و معدل سال یازدهم در سال ۱۴۰۳ و معدل سال دهم در سال ۱۴۰۴ تاثیر قطعی خواهد داشت.

وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه سهم ۶۰ درصد ارزیابی توانائی داوطلبان کنکور به دوره تحصیلی دبیرستان منتقل می‌شود و صرفا طی ۴ ساعت کنکور، سرنوشت دانش‌آموزان تعیین نخواهد شد و وزن بیشتر به علم و دانش عمیق دانش‌آموزان اختصاص پیدا خواهد کرد.

وی در ادامه تأکید کرد: این اصلاحیه بدین معناست که آموزش و پرورش و دانش‌آموزان زحماتشان در دوران تحصیل معنادار می‌شود. در همه کشورهای پیشرفته دنیا داوطلبان دانشگاه بر مبنای توانایی علمی در دوره تحصیل، رشته مورد علاقه خود را انتخاب می‌کنند و پدیده‌ای به نام کنکور وجود ندارد. دانش آموزان به حواشی و بازار کلاس‌های کنکور توجه نکنند. اشخاصی که در کسب و کار کنکور منفعت دارند از زاویه دیگری خود را مخالف با مصوبات نشان می‌دهند و حتی اعلام تعارض بین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبه مجلس شورای اسلامی می‌کنند.

وی به اشاره به پیشینه تصویب مصوبه سیاست‌های سنجش و پذیرش در جلسه 843 شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: امروز این مصوبه تکمیل شد و دستوری که در جلسه 843 داشتیم در این جلسه نهایی شد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در پاسخ سؤال خبرنگاران مبنی بر اینکه «تأثیر قطعی معدل در کنکور تا چه اندازه است؟»، اظهار داشت: ارزیابی دوره دبیرستان هم در دروس عمومی و هم در دروس تخصصی ۶۰ درصد وزن ارزیابی را به خود اختصاص می‌دهد و سهم کنکور ۴۰ درصد خواهد بود. کنکور صرفا به دروس تخصصی اختصاص خواهد داشت.

عاملی بیان کرد: در این جلسه رئیس جمهور گزارشی از ابعاد علمی و فرهنگی در سفر به روسیه بیان کرد و موضوع 5000 دانشجوی ایرانی که در روسیه مشغول تحصیل هستند به خصوص در رشته پزشکی مطرح و مقرر شد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با نگاه دقیقی این مسأله را مورد بررسی قرار دهد. دستاوردهای چند جانبه سفر رئیس جمهور مورد حمایت و تشکر اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت. بدیهی است کسانی که نگاه به غرب دارند، هر نوع همکاری با دنیای شرق مورد انتقاد قرار می‌دهند ولی دولت نگاه متعادلی برای همکاری با کشور های جهان دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به پیش از دستور جلسه اشاره کرد و گفت: بحث مهم افزایش حقوق اساتید در پیش از دستور مطرح شد که این موضوع  علی‌رغم اینکه بار مالی جدی دارد، با نظر حمایتی و مثبت رئیس جمهور مقرر شد طبق مصوبات مجلس شورای اسلامی اقدامات و تمهیدات لازم را دولت محترم تدبیر کند.

وی در خصوص سؤال دیگری در خصوص نهایی شدن طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: طرح تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی بعد از 20 جلسه برگزاری جلسات کارگروه تحول و پنج جلسه ارائه آن در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی و دو جلسه پر کار در شورای معین نهایی و به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. سند مصوب جلسه 854 شورای عالی انقلاب فرهنگی، چهارشنبه 29 دی ماه 1400 با نامه رئیس جمهور خدمت رهبر معظم انقلاب برای تأیید و بررسی نهایی تقدیم شد.


معدل دوره متوسطه در کنکور تأثیر قطعی پیدا می‌کند/ مصوبه‌های کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس تعارض ندارند