ترمیم نمره به صورت رایگان انجام نمی‌شود/ باز هم کتب کنکوری در بازار به فروش می‌رسد

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، علی امرایی عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت در برنامه غیرمحرمانه شبکه دو با موضوع بررسی مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر آماری داریم که در سال 1398 در رشته تجربی، تعداد داوطلبان که نمره بین 19 تا 20 کسب کردند، 49 هزار و 73 نفر هست و در سال 1399، این تعداد 73 هزار و 947 نفر هست؛ شاهدیم در حال حاضر هیچگونه همطرازی صورت نگرفته است. اولین نتیجه‌گیری این است که امتحانات در سال 1398، دشوارتر از سال 1399 بود که تعداد داوطلبان کمتری توانستند بین نمرات 19 تا 20 را کسب کنند.

وی ادامه داد: مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخشی می‌گوید که 60 درصد پذیرش را بر اساس معدل و آن هم به شکل قطعی اعمال می‌‌کنیم؛ در واقع فارغ‌التحصیلان سال 98 و 99 را با سطح دشواری و آسانی متفاوت در امتحانات، در کنار هم می‌سنجیم.

* همطرازی در سازمان سنجش ناموفق بود

امرایی گفت: سازمان سنجش یک سال بین نظام قدیم و نظام جدید همطرازی را به وجود آورد و شما در جریان هستید که چه اعتراضی جلوی درِ سازمان سنجش داشتند؛ آیا خروجی، مثبت بود؟ اگر مثبت بود چرا این همه معترض جلوی درِ سازمان سنجش داشتیم. آنها فقط یک سال این کار را انجام دادند و ناموفق بودند.

وی با اشاره به تنوع مدارس ادامه داد: 20 مدل مدرسه در آموزش و پرورش داریم. مگر مدارس تهران را می‌شود با مدارس مناطق محروم مقایسه کرد؟

* باز هم کتاب های کنکوری در بازار به فروش می‌رسد

عضو کمیسیون آموزش دیده‌بان شفافیت و عدالت با بیان اینکه گردش مالی با اجرای مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی به وجود می‌آید، اظهار کرد: در مصوبه‌ کنکوری آمده است که 40 درصد با کنکور، 60 درصد با امتحانات نهایی است. وقتی 40 درصد کنکور هست، یعنی کتاب‌های کنکوری هنوز باید در بازار به فروش برسد. چون حدود نیمی از پذیرش با کنکور است و وقتی سهم 60 درصد به امتحانات نهایی بدهیم یعنی یک گردش مالی برای آموزش و پرورش به وجود می‌آوریم.

وی ادامه داد: آمار کنکوری‌ها حدود یک میلیون و 366 هزار نفر در سال 1400 است. حدود نیمی از این اعداد فارغ‌التحصیل سال‌های گذشته هستند و باید همطرازی صورت گیرد.

* ترمیم نمره به صورت رایگان انجام نمی‌شود

امرایی افزود: در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است در کنکور، از سال 1404 به بعد، داوطلبان برای شرکت در کنکور تجربی باید دیپلم علوم تجربی داشته باشند در حالی که بسیاری از داوطلبان با دیپلمی متفاوت با آنچه که قبول شدند، در دانشگاه پذیرش شدند.

وی با بیان اینکه ترمیم نمره به صورت رایگان انجام نمی‌شود و این هم یک محل بودجه است، گفت: داوطلبان باید برای هر درسی N تومان بپردازند. اصلا چه اصرار داریم که ترمیم نمره داشته باشیم. از سوی دیگر تصحیح در سازمان سنجش به صورت  الکترونیکی است ولی در امتحان نهایی تصحیح دستی است و در تصحیح دستی امکان خطا داریم.


ترمیم نمره به صورت رایگان انجام نمی‌شود/ باز هم کتب کنکوری در بازار به فروش می‌رسد