لزوم اجرای طرح «شهاب» از دوره پیش‌دبستانی/ درباره مهاجرت نخبگان تاریک‌نمایی نکنیم

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار تعلیم و تربیت خبرگزاری فارس، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در حاشیه مراسم تقدیر و تجلیل از «مدال‌آوران المپیادهای علمی»، «برگزیدگان بیست و سومین جشنواره جوان خوارزمی بخش دانش‌آموزی»، ‌«رتبه‌های برتر بیست و ششمین کنگره سراسری قرآن کریم سمپاد» و «رونمایی از عمومی‌سازی محتوای آموزشی مدارس سمپاد برای  دانش‌آموزان تمامی مدارس»، اظهار کرد: امروز از بیش از 300 نفر از برگزیدگان کنگره قرآنی دانش‌آموزان سمپاد، جوان خوارزمی و المپیادهای علمی تجلیل به عمل آمد؛ این دانش‌آموزان فردای خیلی نزدیک با ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد مراکز پژوهشی به سرمایه‌های این کشور ارزش مضاعفی خواهند داد و لذا باید در جامعه زمینه حضور و بروز این افراد را به خوبی فراهم کنیم.

وی ادامه داد: باید اساسنامه باشگاه دانش‌پژوهان جوان تدوین شود و به عنوان یک موتور محرک و یک مکان بسیار مناسب برای این عزیزان، فعالیت را منسجم‌تر تداوم ببخشد و همچنین بتوانیم واحدهای اقماری باشگاه را در استان‌ها تقویت کنیم که آن عدالت آموزشی و تربیتی که مدنظر هست برای دانش‌آموزان شهرستانی هم فراهم شود.

* طرح شهاب باید به یک سکوی جامع تبدیل شود

وزیر آموزش و پرورش در خصوص طرح شهاب، گفت: طرح شهاب، استعدادیابی افراد برتر و سرآمد است که فعالیت‌های خوبی در طول سالیان گذشته برای آن شده است و نیازمند این است که تبدیل به یک سکوی جامع شود و پلتفرمی را برای آن طراحی کنیم تا به صورت هوشمند بتوانیم دانش‌آموزان را به آن مراکز تخصصی بیرونی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، علمی، آموزشی و مهارتی هدایت کنیم.

وی ادامه داد: طرح شهاب از دوره ابتدایی است و حتی باید به پیش از دبستان برود.

* درباره مهاجرت نخبگان نباید خیلی تاریکنمایی کنیم

نوری درباره نگرانی از مهاجرت نخبگان، اظهار کرد: به نظرم یک مقداری دقت کنیم که خیلی از دانش‌آموزان الان اینجا هستند و در مراکز پژوهشی و پارک علم و فناوری بودم فعالیت می‌کنند. خیلی‌ها هم خارج از کشور می‌روند اما بعد از مدتی بر می‌گردند.

وی با بیان اینکه هویت ملی در بین بچه‌ها هست و خیلی تاریکنمایی نباید کنیم، افزود:  اینکه مسؤولیت مسؤولان ما نسبت به نگهداری نخبگان خیلی جدی است باید توجه شود و در اولویت کارشان قرار دهند؛ معاونت علمی ریاست‌جمهوری اخیرا مصوبه‌ای را در دولت آورده است تا مشوق‌هایی را برای این عزیزان داشته باشیم و از این دست کارها خوب است؛ مردم هم باید این فرهنگ را ایجاد کنند تا آنها بدانند آنچه که برای مردم کشورشان را انجام دهند بهتر است.

وزیر آموزش و پرورش درباره حمایت از مدال‌آوران گفت: ما تلاش می‌کنیم تا استعدادها شکوفا شود و ارتباط نزدیک مراکز استعدادهای درخشان و بنیاد نخبگان باعث شده است که تسهیلاتی برای آنها فراهم شود.


لزوم اجرای طرح «شهاب» از دوره پیش‌دبستانی/ درباره مهاجرت نخبگان تاریک‌نمایی نکنیم