پنتاگون: معلوم نیست پوتین چه در سر دارد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از وب‌سایت روزنامه هیل، جان کربی، سخنگوی پنتاگون در گفت‌وگویی در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط موجود در روابط دو کشور، چه چیزی ممکن  است ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را وادار به اقدام کند، گفت: واقعا مشخص نیست که پوتین چه در سر دارد. ما معتقدیم که پوتین تا این لحظه، تصمیم نگرفته است که بار دیگر به اوکراین حمله کند یا نه؛ اما توانایی او و گزینه‌های در دسترسش نسبت به دو هفته گذشته، بسیار افزایش یافته است.

کربی ادامه داد: پوتین همچنان به تعداد نیروهایش در مرز اوکراین و در بلاروس می‌افزاید و تعداد چشم‌گیری از کشتی‌هایش را در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس مستقر کرده است.

سخنگوی پنتاگون همچنین گفت، رئیس جمهوری روسیه “گزینه‌های زیادی” برای پیشروی “در دست دارد” اما تاکید کرد که امیدوار است پوتین دیپلماسی را انتخاب کند.

او تصریح کرد که برخی درخواست‌های روسیه مانند ممانعت از عضویت اوکراین در ناتو، از حیطه اختیارات پوتین خارج است، اما برخی مسائل دیگر هستند که آمریکا مایل است در مورد آن‌ها با پوتین همکاری کند.

جان کربی گفت: ما مایلیم در مسائلی مانند کاهش تمرینات نظامی خود در آن قاره، با روسیه همکاری کنیم، اما مسکو اقدام متقابلی در این زمینه از خود نشان نداده است… ما درهای گفت‌وگو را نبسته‌ایم. وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده است که فضای گفت‌وگو فراهم است، اما باید ببینیم چه می‌شود.

این نظرات کربی در حالی مطرح می‌شود که روسیه بیش از ۱۰۰ هزار تن از نیروهایش را در مرز اوکراین مستقر کرده و نگرانی جامعه بین‌المللی مبنی بر حمله‌ای دیگر به اوکراین را برانگیخته است. همچنین روسیه و بلاروس – که از همسایگان اوکراین است – اعلام کرده‌اند که در ماه آینده میلادی تمرینات مشترک نظامی برگزار خواهند کرد، اقدامی که در راستای افزایش حضور نظامی در این منطقه است.

https://boldder.ir/30/01/2022/%d9%be%d9%86%d8%aa%d8%a7%da%af%d9%88%d9%86-%d9%85%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%be%d9%88%d8%aa%db%8c%d9%86-%da%86%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%b3%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%af/