عقب نشینی دولت آلمان از تنش اوکراین با روسیه

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، دولت آلمان غروب شنبه به وقت تهران پس از انتشار ویدئویی که در آن فرمانده نیروی دریایی این کشور گفته بود که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه شایسته احترام بوده و کی‌یف هرگز کریمه را از مسکو پس نخواهد گرفت، از اظهارات معاون فرمانده نیروی دریایی خود فاصله گرفت.

به نوشته وبگاه «یاهو نیوز»، «کایاخیم شوئن‌باخ»، معاون فرمانده نیروی دریایی آلمان به دلیل اظهارات عجولانه خود که در یوتیوب و رسانه‌های آلمانی منتشر شد، عذرخواهی کرد و آنها را اشتباه خواند.

شوئن باخ در یک توییتی نوشت که اظهارات وی  در یک اندیشکده هندی بیان نقطه نظرات شخصی و نه موضع رسمی وزارت دفاع آلمان بوده است.

این اظهارات در حالی مطرح شد که روسیه ده‌ها هزار نیرو در مرزهای اوکراین جمع آوری کرده و تلاش‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از درگیری ادامه دارد. روسیه البته هرگونه برنامه ریزی برای حمله به اوکراین را رد کرده است.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان در برلین گفت این اظهارات نه در محتوا و نه در قالب بیانگر موضع آلمان نیست. این مقام نظامی آلمان افزود: «دریاسالار شوئن‌باخ این فرصت را خواهد داشت که نظرات خود را به وزیر دفاع بیان کند.»

وزیر خارجه اوکراین در توییتی در این باره گفت، اوکراین از آلمان به خاطر حمایتی که از سال ۲۰۱۴ ارائه کرده و همچنین تلاش های دیپلماتیک برای حل مناقشه با روسیه و اوکراین سپاسگزار است. اما اظهارات کنونی مقام‌های آلمان ناامید کننده و در تضاد با این حمایت‌ها و تلاش‌ها است.

وی افزود، مقام‌های آلمان باید از بیان این گونه اظهارات و اقداماتی که وحدت اوکراین را تضعیف و ولادیمیر پوتین را تشویق به حمله جدید علیه اوکراین می‌کند، دست بکشند.

در حالیکه مسکو در خصوص هرگونه اقدام تحریک‌آمیز در نزدیکی قلمروهای این کشور هشدار داده است، ارتش اوکراین در اقدامی تحریک‌آمیز در نزدیکی «کریمه» رزمایش نظامی برگزار کرد. وزارت دفاع اوکراین روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش اوکراین در منطقه «خرسون جنوبی» در نزدیکی مرز با کریمه، تمارین تاکتیکی انجام داده است.جدیدترین رزمایش اوکراین در بحبوحه تشدید تنش‌ها میان کی‌یف و مسکو برگزار شده است.

تلاش غرب برای ایجاد شرایط جنگی به شکل مصنوعی در اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که رسانه‌ها و مقام‌های غرب نیز از ماه گذشته به جوسازی درباره حمله احتمالی روسیه به این کشور در اوایل سال جاری میلادی پرداخته‌اند.

.


عقب نشینی دولت آلمان از تنش اوکراین با روسیه