تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها در پاریس

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، تظاهرات معترضان مردمی موسوم به جلیقه زردها در شهر پاریس پایتخت فرانسه در اعتراض به ناکامی های دولت پاریس هم اکنون در حال برگزاری است.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، صدها معترض در «پاریس» پایتخت فرانسه در حال تظاهرات هستند.

تظاهرات کنندگان امروز اعلام کردند که علیه اقدامات دولت در خصوص همه گیری کرونا از جمله الزام به تزریق واکسن، واکسیناسیون کودکان و نیز قانون پیشنهادی «گذرنامه واکسیناسیون» از سوی دولت فرانسه معترض هستند.

تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها در پاریس

مطابق با این قانون، همراه داشتن «گذرنامه واکسیناسیون» برای حضور در مکان‌های عمومی مثل رستوران‌ها الزامی است؛ لذا فقط افراد واکسینه شده می توانند از کافه‌ها، قطارهای درون شهری یا هواپیما استفاده کنند و بر خلاف روال گذشته، ارائه تست منفی کرونا دیگر راهگشا نیست.

معترضان بر این باورند که امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه با این کار نوعی «دیکتاتوری سلامت» راه انداخته و مردم را مجبور می‌کند بر خلاف میل خود واکسن بزنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، جنبش اعتراضی جلیقه زردهای فرانسه از ۱۷ ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی و در اعتراض به تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت سوخت و کاهش مالیات ثروتمندان آغاز شد؛ ولی به مرور مطالبات آنها رو به افزایش است.

پارلمان فرانسه چندی پیش لایحه «ضد خرابکاری» دولت فرانسه که با هدف تشدید برخورد با اقدامات مخرب معترضان تدوین شده بود را تصویب کرد؛ اما این قانون از سوی شورای قانون اساسی فرانسه رد شد.

جلیقه زردها معتقدند ارائه این لایحه از سوی دولت ماکرون نشان دهنده روحیه دیکتاتوری وی است لذا این افراد خواهان استعفای او هستند.

تظاهرات اعتراضی جلیقه زردها در پاریس