کره شمالی درباره نشست مجمع خلق خود همچنان سکوت کرده است

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری یونهاپ، رسانه‌های دولتی کره شمالی اعلام کرده بودند که ششمین جلسه چهاردهمین مجمع عالی خلق قرار بود روز یکشنبه برگزار شود و در آن درباره موضوعاتی از جمله بودجه کشور و وظایف امسال صحبت شود اما تا صبح امروز هنوز هیچ گزارشی درباره افتتاح این نشست منتشر نشده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی از جمله خبرگزاری KCNA و روزنامه رودونگ سینمون معمولا گزارش مربوط به نتیجه چنین رویدادهای سیاسی مهمی را صبح روز بعد از برگزاری منتشر می‌کنند.

این نشست پارلمانی به عنوان فرصتی بالقوه برای جهانیان برای مطلع شدن از مسیر سیاسی این کشور پس از آزمایشات موشکی اخیر کره شمالی از جمله پرتاب یک موشک بالستیک میانبرد در تاریخ ۳۰ ژانویه سال جاری میلادی، در مرکز توجهات قرار گرفته است.   

در جلسه قبلی مجمع عالی خلق کره شمالی که در سپتامبر ۲۰۲۱ برگزار شده بود، کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی تصمیمی را برای احیای خطوط ارتباطاتی با کره جنوبی به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای بهبود روابط دو کره و دستیابی به “صلح پایدار” در شبه‌جزیره کره اعلام کرد.

این نخستین بار نیست که کره شمالی یک روز پس از افتتاح برنامه‌ریزی شده چنین نشست پارلمانی سکوت اختیار می‌کند.

در اوریل ۲۰۲۰، پیونگ یانگ نشست مجمع عالی خلق را دو روز پس از برگزاری اعلام کرد.

“لی جونگ-جو”، سخنگوی وزارت اتحاد مجدد دو کره در کنفرانسی خبری گفت: در گذشته ‌مواردی از مجمع عالی خلق وجود داشت که به تاخیر افتاده بودند و کره شمالی نیز این سابقه را دارد که اگر چنین رویدادهای سیاسی طی چند روز برگزار شوند، گزارش مربوط به نتیجه آن را پس از پایان کامل آن رویداد منتشر کند. ما به نظارت بر اقدامات مرتبط در رابطه با احتمالات مختلف ادامه خواهیم داد.

مجمع عالی خلق عالی‌ترین نهاد قدرت تحت قانون اساسی کره شمالی است اگرچه این نهاد تصمیمات اتخاذ شده توسط حزب حاکم را تایید می‌کند.

نشست این ماه در بحبوحه تشدید تنش‌ها در شبه‌جزیره کره برگزار می‌شود. در بحبوحه بن‌بست در مذاکرات اتمی کره شمالی با آمریکا، پپیونگ‌یانگ تهدید کرده که مهلت یکساله در مورد انجام آزمایشات موشک اتمی و بالستیک قاره‌پیما را به حالت تعلیق در می‌آورد.   

کره شمالی درباره نشست مجمع خلق خود همچنان سکوت کرده است