مخالفان سودانی امروز تظاهرات میلیونی در خارطوم برپا می‌کنند

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، مرکز هماهنگی کمیته‌های مقاومت خارطوم (متشکل از فعالان سودانی) در بیانیه‌ای اعلام کرد: تظاهرات میلیونی امروز هفتم فوریه در شهر خارطوم تا ساختمان کاخ ریاست جمهوری برای درخواست بازگشت کامل حاکمیت غیرنظامی و اعلام همبستگی با معترضان شمال کشور پس از تعطیلی مسیر مواصلاتی سودان-مصر برگزار خواهد شد.

همچنین این مرکز تاکید کرد: تظاهرات میلیونی امروز تاکیدی بر ادامه مسیر انقلاب و حامل این پیام است که حاکمیت حاکمیت مردم و انقلاب انقلاب مردم است.

مرکز هماهنگی کمیته‌های مقاومت خارطوم افزود: راهپیمایی‌های میلیونی امروز در حمایت از دوستانمان در شمال کشور برپا خواهند شد و مسیرها و تجمع‌های ما به سمت کاخ ریاست جمهوری خواهند بود.

مرکز یاد شده در ادامه نیز شش نقطه را برای تجمع تظاهرکنندگان در مرکز و جنوب خارطوم پیش از حرکت به سمت کاخ ریاست جمهوری واقع در مرکز پایتخت تعیین کرد.

برخی معترضان سودانی از ۲۵ ژانویه گذشته در اعتراض به افزایش بهای برق و کمبود کود اوره مورد نیاز کشاورزی و در نتیجه افزایش قیمت آن، مسیر مواصلاتی سودان-مصر واقع در شمال این کشور را مسدود کرده‌اند.

کمیته‌های مقاومت سودان پس از اعتراضات ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ تشکیل شده و تا ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ که عمر البشیر از سمت ریاست جمهوری این کشور برکنار شد، نقش مهمی در مدیریت تظاهرات در محله‌ها و شهرهای مختلف این کشور ایفا کردند.

طبق گزارش کمیته پزشکان سودان از آغاز اعتراضات در این کشور در اکتبر گذشته ۷۹ تظاهرکننده جان خود را از دست دادند.

در واقع از ۲۵ اکتبر گذشته که عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان برخی تصمیمات ویژه از جمله اعلام وضعیت فوق‌العاده، انحلال شورای حاکمیتی و کابینه موقت این کشور را اتخاذ کرد و گروه‌های سیاسی مختلف سودان این تصمیمات را به مثابه کودتای نظامی دانستند، اعتراضات در این کشور آغاز شدند.

مخالفان سودانی امروز تظاهرات میلیونی در خارطوم برپا می‌کنند