استعفای مشاوران نخست وزیر انگلیس

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، اخیرا در جریان مذاکراتی در مجلس عوام انگلیس پیرامون مناقشه برگزاری مهمانی‌های چند وقت پیش در دفتر و اقامتگاه نخست وزیر انگلیس در زمان اجرای محدودیت‌های کرونایی، بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس، کر استارمر را متهم کرد به اینکه در زمان ریاستش بر نهاد دادستانی انگلیس از قبول مسئولیت طفره رفته است.

بوریس جانسون گفت، پس از اینکه مشخص شد یکی از مجریان مشهور رادیو و تلویزیون مرتکب کودک آزاری شده، کر استارمر در آن زمان در راستای مسئولیتش در دادستانی، دستور پیگرد قضایی در رابطه با این موضوع را صادر نکرد که به گفته نخست وزیر انگلیس به منزله کوتاهی در انجام وظیفه است.

به نوشته بی.بی.سی،‌ مشخص شده که این اتهام خلاف واقع است و این پرونده ارتباطی با استارمر نداشت. جانسون بعدا در صدد توجیه اظهارات خود برآمد هرچند عذرخواهی نکرد.

اظهارات نخست وزیر انگلیس باعث تذکر رئیس این مجلس شد و چند تن از نمایندگان حزب حاکم محافظه کار هم از او خواستند سخنانش را پس بگیرد.

منیر میرزا از نزدیک‌ترین مشاوران نخست وزیر انگلیس بوده و از زمان تصدی سمت شهرداری لندن با او همکاری داشت. کناره‌گیری میرزا و سه تن دیگر از اعضای ارشد “گروه مشاوران رهبر” انگلیس با ماجرای تخلف احتمالی نخست وزیر این کشور از مقررات مربوط به محدودیتهای کرونایی همزمان شده است.

برخی تحلیلگران گفته‌اند که کناره گیری این افراد فشار بر بوریس جانسون را افزایش داده و باعث تضعیف بیشتر موقعیت او در مقام رهبری حزب و کشورش می‌شود. در پی افشای ماجرای میهمانی‌ها چند تن از نمایندگان پارلمان از حزب محافظه‌کار ‌خواستار برگزاری انتخابات بر سر رهبری حزب شدند.

استعفای مشاوران نخست وزیر انگلیس