فاطمی امین: درج قیمت تولیدکننده موجب کاهش قیمت ۱۵۰۰ قلم کالا شده است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، سید رضا فاطمی امین پس از نشست با وزیر کشور و استانداران سراسر کشور با حضور در جمع خبرنگاران گفت: در اصلاح ساختار بازار پروژه‌ای از دو ماه گذشته به نام درج قیمت تولیدکننده به خاطر احتمال عدم شفافیت و افزایش قیمت آغاز کردیم.

وی افزود: روال قبلی یعنی درج قیمت مصرف‌کننده مشکلاتی دارد و در دنیا این نحوه درج قیمت، ممنوع است و تخلف محسوب می‌شود.

وزیر صمت با بیان اینکه این پروژه از سه ماه قبل آغاز شده است، گفت: سه هزار قلم کالا تاکنون مشمول درج قیمت تولیدکننده شده است. قیمت مصرف‌کننده حداکثر ۳۰ درصد بیشتر از قیمت تولیدکننده است.

وی افزود: این کار باعث شد در بیش از ۱۵۰۰ قلم کالا شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم. این طرح، در گام نخست یک سری قیمت‌های مازاد را کاهش داده است و در مرحله بعد باعث رقابت و بهره‌وری و نظام توزیع به نوعی بهره‌ورتر خواهد شد.

فاطمی امین انجام این پروژه را برای مصرف‌کننده بسیار مفید دانست و بیان کرد: قیمت، شفاف می‌شود و هم قیمت برخی کالاها ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش داده است و هم برای ما به عنوان دولت نظارت را آسان‌تر می‌کند.

وی افزود: وقتی قیمت تولیدکننده درج می‌شود افزایش قیمت راحت‌تر قابل کنترل است. این طرح هم انضباط می‌دهد و هم نظارت بر بازار را آسان کرده و موجب کاهش قیمت‌ها می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اجرای این پروژه در ۶ مرحله است، گفت: تاکنون ۳ مرحله اجرا شد و مرحله چهارم ۲۳ بهمن اجرا می‌شود.

وی درباره چگونگی کنترل قیمت برخی اقلام اساسی مانند لبنیات و برنج با توجه به نزدیک شدن ایام عید گفت: کنترل قیمت این اقلام در حوزه وزارت جهاد کشاورزی است.

وی تورم را بیماری مزمن اقتصاد ایران دانست و یادآور شد: انتظار نمی‌رود در ۶ ماه تورم صفر شود اما خبر خوش این است نرخ تورم کاهش یافت.

فاطمی امین با تاکید بر مؤثر بودن توزیع اینترنتی برخی اقلام تصریح کرد: توزیع اینترنتی به تثبیت قیمت کمک کرد. قیمت‌ها قبل از این مشخص نبود و الان مرجع قیمتی درست شد.

فاطمی امین: درج قیمت تولیدکننده موجب کاهش قیمت ۱۵۰۰ قلم کالا شده است