لزوم تبیین تفاوت ماهیت انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها

خبرگزاری ایسنا

آیت‌الله لطف‌الله دژکام درخطبه‌های نماز جمعه 8 بهمن شیراز با تبریک در پیش بودن ایام ماه رجب و همچنین چهل و سومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، به تبیین نکاتی مهم پیرامون انقلاب و ضرورت توجه به آن و همچنین نگاه امام به این انقلاب، پرداخت.

او بیان اینکه ما همچنان درگیر فرآیند انقلاب هستیم و این موضوعی نیست که بگوئیم تمام شده است، با اشاره به جمله‌ای از حضرت امام(ره)، گفت: ۴۳ سال شما جنگیدید و انقلاب کردید، حرکت کردید، کار کردید و این ۴۳ سال خود حضرت امام که بنیانگذار انقلاب بودند می‌فرماید محور و اصل آن اینست که “ما باید پیروزی را از انقلاب درونی مردم جست و جو کنیم”، بنابراین باید در این نکته دقت و تکلیف خود را با آن روشن کرد.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه سخن امام، یک نگاه فلسفی خیلی عمیق است، گفت: امام فرمود نقطه آغاز تحول، درون قلب فرد است، این نکات بسیار عمیقی است که بزرگان فلسفه و مسائل اجتماعی  بر آن تمرکز داشته و روی آن بحث کرده‌اند.

او با اشاره به اینکه در اروپا و آمریکا درسی را به راه انداختند و سئوال این بود که در ایران برای چه انقلاب شد؟ و بعد آن درس به داخل کشور ما هم کشیده شد، گفت: حضرت امام فرمودند که این انقلاب با سایر انقلابها فرق دارد، وقتی بقیه انقلاب ها را بررسی می کنیم متوجه می شویم که مشکل مسائل سیاسی یا اجتماعی و اقتصادی  بوده، اما امام می‌فرماید که روشن شدن نوری درون مردم مسلمان ایران منجر به انقلاب شد. نوری که موجب شد مردم متوجه شوند شاه قصد ایجاد ظلمت را دارد.

امام جمعه شیراز با تصریح اینکه در انقلاب اسلامی، ایمان درون قلب است که دارد جلوه می‌کند، این موضوع را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: ما می‌آییم و اینها را کنار می گذاریم و بعد می‌رویم سراغ تحلیل انقلاب اسلامی و بعد انقلاب ما را با انقلاب فرانسه و نیکاراگوئه مقایسه می کنند؛ اصلا ماهیت آن انقلاب‌ها با انقلاب ما متفاوت است. این انقلاب ماهیتا چیز دیگری است.

نماینده ولی فقیه در فارس اضافه کرد: اگر این باورمان نباشد، در تحلیل انقلاب دچار خطا می‌شویم، رهبر معظم انقلاب فرمود “جهاد تبیین”، جهاد تبیین یعنی ما واضح کنیم که انگیزه اصلی چه چیزی بوده؟ بله می‌گوییم اسلام همه آن جهات دیگر از جمله مسائل سیاسی و اقتصادی و… را هم تامین می کند، اما غیر از اینست که بگوییم هدف ما این دنیا بوده است.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه هدف انقلاب اسلامی ایران، این دنیا نبوده و این انقلاب ماهیتاً اسلامی است، اما هنوز بعضی ها باورشان نشده است. گفت: امام فرمود ما باید پیروزی را از انقلاب درونی مردم جستجو کنیم و تا این معنا حاصل نشود انقلابها یک انقلاب تحویل قدرت از او به قدرت دیگری است، تا در تغییر نکند تا دل نورانی نشود فقط دست به دست می شود، یکی دیگر رئیس بوده حالا او رئیس می شود. می نشیند پشت میز و نمی داند که باید برای خدا کار کند.

برای به واقعیت پیدا کردن انقلاب باید اهل دنیا را کنار گذاشت

او ادامه داد: امام فرمودند اگر انقلاب می خواهد واقعیت پیدا کند باید کسی را که اهل دنیاست کنار بگذاریم و کسی که به آخرت توجه دارد جای او بنشانیم. کسی که به آخرت توجه دارد به مردم ظلم نمی کند و حق مردم را ضایع نمی‌کند و طایفه سالاری نمی‌کند، اینها مسئله است همه برویم درون دل خود را بکاویم، شیطان ما را فریب ندهد خیال نکنیم ظاهر را درست کنیم واقع هم درست می شود، بعد فرمود که اگر این واقعیت که تحول معنوی درونی قلبی است، رخ ندهد، وضع و برای ملت همان جور که بوده است خواهد ماند، اگر می خواهید تغییر حاصل شود باید تحول معنوی را اهمیت دهید، اینها را دقت کنیم امیدوار هستیم انشاءالله در این راستا هم بتوانیم مکرر تمرین کنیم 

آیت‌الله دژکام در بخشی از خطبه‌های نماز، در باره مقاومت مردم یمن سخن گفت و یادآور شد: تمام قدرت های بزرگ به رهبری آمریکا و با صحنه گردانی اسرائیل و عربستان بر سر مردم یمن ریختند برای درهم کوبیدن انقلاب و مقاومت مردم یمن. خدا می داند چقدر بچه ها و زن های بی دفاع در شبانه روز کشته می‌شوند و این مردم با صلابت، همانند پولاد محکم ایستاده‌اند.

امام جمعه شیراز با بیان اینکه تا اینجا الحمدالله، توان این را کسب کرده‌اند که دشمنان خودشان را در مسیرهای بیش از هزار کیلومتر فاصله بزنند و جرات مقابله مستقیم با امارات که با آنان می‌جنگند را دارند، گفت: امروز مسلماً باید کسانی مانند رژیم صهیونیستی که در امارات سرمایه دارند از این بترسند که آنجا دیگر جای امنی نیست؛ یهودی‌ها سرمایه‌گذاری کردند و امارات درهای خود را بر روی رژیم صهیونیستی باز کرد، اینها پاسخ خود را خواهند گرفت و اخیراً رسما یمنی‌ها اعلام کرده‌اند که اگر دست اسرائیل را علنا ببینیم، تل‌آویو را خواهیم زد.

نماینده ولی فقیه در استان فارس بر حمایت قاطع و جدی ایران اسلامی از مردم یمن تاکید و گفت: در روایات آمده پرچمی از ایران و پرچمی از ایمن برای حمایت امام زمان حرکت می کند، خدایا این دو حرکت مردم را متصل به آن روز بفرما و ما را از خدمتگزاران واقعی امام زمان قرار بده.

به گزارش ایسنا، در پایان نماز جمعه امروز، نمازگزاران با حضور در یک راهپیمایی، حمایت قاطع خود را از مردم مظلوم یمن، اعلام کردند.

لزوم تبیین تفاوت ماهیت انقلاب اسلامی با سایر انقلاب‌ها