فعالیت ترانزیتی در مرز باشماق از سرگرفته شد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، محمد فلاحی شامگاه جمعه با اشاره به آغاز بارش برف در استان کردستان از روز یکشنبه و مسدود شدن راه های ارتباطی در استان کردستان و اقلیم کردستان عراق اظهار داشت: به دلیل حجم بالای بارش‌ها راه های ارتباطی در استان و اقلیم کردستان عراق مسدود شد و به همین دلیل، امکان تردد وسایل نقلیه وجود نداشت.

وی افزود: علیرغم تلاش های صورت گرفته در راستای بازگشایی مسیرهای مسدود با توجه به ادامه بارش ها در روز پنجشنبه، بار دیگر کار بازگشایی مسیر در دستور کار قرار گرفت و مسیر مریوان تا مرز باشماق در کوتاه‌ترین زمان ممکن بازگشایی شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان با اشاره به مسدود شدن مسیر تردد خودرو در اقلیم کردستان عراق و تاخیر در بازگشایی آن، اضافه کرد: بیشترین بارندگی در طول ۲ سامانه بارشی در مریوان و اقلیم کردستان عراق بود که موجب بسته‌شدن راه‌ها و توقف تردد خودروها از مرز باشماق شد.

فلاحی به خدمت رسانی صورت گرفته به رانندگان وسائل نقلیه متوقف شده در مرز باشماق نیز اشاره کرد و گفت: در مرز باشماق مریوان هیچ مشکلی به لحاظ امکانات رفاهی و یا سوخت مورد نیاز خودروها وجود نداشت بلکه تنها بسته‌شدن مسیرها موجب توقف چند روزه کامیون‌ها و ماشین‌های ترانزیتی شد.

وی همچنین در خصوص ویدیویی از یک راننده در پارکینگ مرز باشماق که در فضای مجازی منتشر شد و اعلام کرده بود، مدت ۱۰ روز در برف گرفتار شده‌اند و کسی به داد آنها نمی‌رسد، اظهار داشت: این راننده و همکارانش پنج روز در پارکینگ نزدیک مرز باشماق در حالی که همه امکانات رفاهی نیز در اختیارشان بوده منتظر گشایش مسیر از سمت کشور همسایه بوده اند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان افزود: پیرو انتشار این فیلم به دستور استاندار کردستان بلافاصله پیگیری و تماس تلفنی با این فرد برقرار شد که هیچ مشکلی جز انتظار برای پایان‌کولاک و گشایش مسیر نداشتند.

فلاحی از انگیزه فرد منتشر کننده فیلم برای بزرگنمایی مشکل و بیان‌اینکه “هیچ کس به داد ما نرسیده” ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: انتظار می رود رسانه های عمومی نسبت به راستی آزمایی مطالب منتشر شده در فضای مجازی قبل از بازنشر آنها اهتمام و دقت بیشتری داشته باشند.

وی با اشاره به تلاش های صورت گرفته در این مدت کوتاه برای برف روبی در مسیرهای بین شهری و روستایی، یادآور شد: در مدت زمان پنج روز بیش از ۷۰ هزار کیلومتر برف‌روبی صورت گرفته است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کردستان با بیان اینکه در حال حاضر در تمام جاده های بین شهری کردستان تردد در جریان است، افزود: علیرغم مسدود بودن تمامی راه های روستایی کردستان با تلاش های صورت گرفته تاکنون تنها راه کمتر از ۱۰۰ روستای کردستان مسدود است که هم اکنون کار بازگشایی این راه های روستایی نیز در جریان است.

مریوان در ۱۲۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان قرار گرفته است.

فعالیت ترانزیتی در مرز باشماق از سرگرفته شد