افزایش مبتلایان کرونا با علائم شبه سرماخوردگی درخراسان شمالی/کودکان۲۰درصدمبتلایان کرونا دراستان

خبرگزاری ایسنا

دکتر سیدجواد پورنقی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: درصد بسیار زیادی از مبتلایان به کرونا با علائم خفیف و علائمی شبیه به سرماخوردگی هستند که نیاز به اقدامات اختصاصی ندارند و با درمان های عمومی بهبود پیدا می‌کنند.

وی تصریح کرد: اما به دلیل قدرت سرایت پذیری بالای این بیماری، به سرعت افراد خانواده و جامعه را درگیر می‌کند و به طور حتم با افزایش مبتلایان، شاهد افزایش موارد بستری نیز خواهیم بود.

وی با تاکید بر رعایت موازین بهداشتی و پروتکل ها به منظور کنترل و پیشگیری از شیوع بالای سویه جدید ویروس، بیان کرد: احساس تنگی نفس، تب بالا، کاهش سطح هوشیاری و کاهش درصد اشباع اکسیژن خون ازجمله علائم خطری هستند که فرد باید سریعا به مراکز درمانی مراجعه کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی شناخت علائم خطر و مراجعه زود هنگام به مراکز درمانی را حائز اهمیت برشمرد و اظهار کرد: بیماران دارای علائم شدید باید درمان های اختصاصی دریافت کنند و مبتلایان با علائم خفیف و حال عمومی نسبتا مناسب نیازی به مراجعه به اورژانس ندارند.

وی تاکید کرد: باید با مراقبت و رعایت موازین بهداشتی ضرب آهنگ شیوع بیماری را کند کنیم چرا که افزایش ناگهانی مبتلایان باعث افزایش بار در مراکز درمانی می شود و ممکن است کادر درمان با امکانات محدود به ارائه خدمات مطلوب نرسند.

دکترپورنقی با بیان اینکه در سوش جدید، کودکان نسبت به سوش دلتا بیشتر درگیر این بیماری می شوند، گفت: در حال حاضر 20 درصد از مبتلایان به کرونا در استان کودکان هستند که در مواردی نیاز به بستری هم پیدا می‌کنند.

وی تکمیل واکسیناسیون را یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری برشمرد و عنوان کرد: افراد در صورت نداشتن علائم می‌توانند به مراکز تجمیعی و پایگاه‌های سلامت در سراسر استان مراجعه و واکسن خود را دریافت کنند.

افزایش مبتلایان کرونا با علائم شبه سرماخوردگی درخراسان شمالی/کودکان۲۰درصدمبتلایان کرونا دراستان