خاطراتی از جنس حماسه و خون در گچساران

خبرگزاری ایرنا :

شهروندان شهرستان گچساران در سال ۱۳۵۷ به دلیل اعتصاب کارکنان صنعت نفت و رویایی با طاغوتیان برای به ثمر رسیدن انقلاب روزهای خونینی را پشت سر گذاشته اند که تقدیم ۶ شهید در روز نوزدهم آبان آن سال در قیام مسجد شهیدان اوج روزهای حماسه و خون در این دیار بوده است.

نخستین دیدار تلویزیونی مردم با رهبر انقلاب

یک شهروند گچسارانی با اشاره به اینکه در بهمن سال ۱۳۵۷ شمار زیادی از شهروندان تلویزیون نداشتند گفت: تعداد زیادی از مردم ساکن در خیابان مدرس شهر دوگنبدان برای مشاهده تصویر امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی در خانه یکی از همسایه ها جمع شده بودند.

احمد کریمی تاکید کرد: در آن زمان بیشتر شهروندان صدای امام راحل را از طریق نوارهای صوتی شنیده بودند اما برای نخستین بار او را از تلویزیون مشاهده کردند.

وی تاکید کرد: در هنگامه مبارزات دوران انقلاب داشتن یک تلویزیون ۱۲ اینچ سیاه و سفید برای بسیاری از خانواده ها رویایی شیرین بود.

دشواری های اعتصاب کارکنان نفت

یک شهروند گچسارانی که در سال ۱۳۵۷ کارمند شرکت نفت بود نیز گفت: اقدام های انقلابی مانند اعتصاب کارکنان شرکت نفت کاری بسیار سخت بود به طوری که بسیاری از انقلابی ها مجبور شدند خانه های خود را به شهرهای مجاور انتقال دهند تا شناسایی آنان برای ماموران به آسانی انجام نشود.

وی تاکید کرد: خبرها از زندانیان سیاسی در بند ساواکیان حکایت از شکنجه های بسیار سختی داشت به همین دلیل انجام فعالیت های انقلابی بسیار سخت بود.

درگیری  ناکام مردم و ماموران ساواک

یک معلم گچسارانی با اشاره به اینکه در یکی از روزهای پاییز سال ۱۳۵۷ برای پیشگیری از دستگیری جوان انقلابی شمار زیادی از همسایه ها در خیابان جمع شده بودند اظهار داشت: وقتی مامور ساواک جوان را از دست مردم رها و دستگیر کرد بسیار گریه کردم.

علی کشاورز افزود: تصویر دست های جوان انقلابی که در دست مردم بود و پاهای او که ماموران ساواک به سمت خود می کشیدند هرگز در ذهنم فراموش نمی شود.

وی تاکید کرد: در آن روزها بسیاری از شهروندان برای پناه دادن انقلابی ها درب خانه های خود را باز می گذاشتند و ماموران که نمی دانستند افراد متواری به درون کدام خانه گریخته دست خالی برمی گشتند.

نوزدهم آبان نقطه عطف انقلاب در گچساران

حسن رمضانی از شهروندان گچسارانی می گوید: در روزهای قبل از نوزدهم آبان که همزمان با ماه رمضان بود تجمع هایی در نزدیکی مساجد شهیدان و صاحب الزمان (عج) شهر دوگنبدان انجام شده بود اما با دخالت نیروهای نظامی و ساواک این تجمع ها پایان یافت.

وی بیان کرد: در روز نوزدهم آبان پس از تجمع، مردم مشغول گوش دادن به بیانیه های بنیانگذار جمهوری اسلامی بودند که نماینده انقلابیون به شورای تامین احضار و از او خواسته شد که تجمع پایان داده شود به همین دلیل انقلابی ها عصر آن روز راهپیمایی  کردند.

رمضانی تاکید کرد: درگیری از ساعت ۱۵ در محل مسجد جامع شهر دوگنبدان که بعد از این حادثه خونین به نام مسجد شهیدان نام گرفت، آغاز شد.
حکومت مستبد ساواک در برابر این تجمع آرام ننشست و مردم را به گلوله بست. مردم در واکنش به خاک و خون کشیدن جوانان انقلابی خود را به خیابان اصلی شهر رساندند و با بشکه‌های نفت سیاه به طرف بانک‌ها و برخی اماکن دیگر هجوم بردند.
به گفته وی در ساعت‌های پایانی روز ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ شهردوگنبدان پر از آتش، دود و گلوله شد و ساعت‌ها درگیری ادامه داشت. در آن درگیری ده‌ها نفر از مردم انقلابی گچساران زخمی و ۶ جوان به نام های سید نجف بلادیان از طبقه بازاریان، امیرحسین کیامرثی و شهید غریب پرویزی از طبقه کارگر، شهید سید مذکور پارسی دانشجو، شهید محمد فراشبندی دانش آموز و شهید حسین امینی دانش آموز به شهادت رسیدند.

خاطراتی از جنس حماسه و فقر امکانات

در خلال روایت خاطرات شهروندان این شهرستان کمبود امکانات اولیه زندگی آن هم دیاری که بیش از نیم قرن از کشف و فروش طلای سیاه نفت می گذشت نشان از مظلومیت ساکنان این سرزمین زرخیز دارد .

اگرچه در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی شماری از ساکنان شهرستان گچساران که بیشتر از اتباع خارجی یا مهندسان شرکت بهره برداری نفت و گاز بودند امکانات رفاهی بسیار خوبی در اختیار داشتند و داشتن اتاق خدمتکار در خانه های سازمانی شرکت نفت شاهدی بر این مدعاست اما بخش عمده ای از شهروندان امکانات اولیه زندگی را در اختیار نداشتند.

فقر امکانات اولیه زندگی

مریم داودی ییکی از شهروندان گچساران با اشاره به اینکه خانواده من هم مانند بسیاری از شهروندان گچسارانی از داشتن یک دستگاه کولر آبی محروم بودند تاکید کرد: نوزاد من که به توصیه پزشک باید در هوای خنک نگهداری می شد برای استفاده از کولر به مسجد یا به خانه یکی از همسایه ها می بردم که به دلیل سختگیری طاغوت در مواجه با فرستادن از یک صلوات از سوی نمازگزاران بسیار دلهره آور بود.

گچساران چهار دهه پس از انقلاب

شهرستان در سال ۱۳۹۶ به عنوان نخستین شهرستان استان کهگیلویه وبویراحمد بود که به مناطق سبز گازرسانی کشور پیوست تا روزهای سخت بدون گاز حتی در روستاها به دست فراموشی سپرده شود.

اگرچه این روزها تحریم ها، پیامدهای انتشار ویروس کرونا بر کسب و کارها و گرانی بر زندگی بسیاری از خانواده های گچسارانی سایه افکنده است اما زیرساخت های اولیه زندگی مناطق آب،برق،گاز،تلفن و کالاهای مورد نیاز در دسترس مردم مناطق روستایی و شهری وجود دارد.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

خاطراتی از جنس حماسه و خون در گچساران